Zajímavé odkazy | Podlahy Příbram | renovace podlah, rekonstrukce podlah

Jak aplikovat lak na dřevěnou podlahu

21.06.2011 - Zdroj: Renovujeme parkety

Začněte správně. Skončíte správně. Rádi bychom vám připomněli jedno prosté pravidlo, které každý podlahář sice dobře zná, ale přesto na něj někdy zapomene.

Můžete používat ty nejlepší laky na světě, a přesto nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, pokud nebyla správně a důkladně vybroušena. A stejně tak můžete používat nejlepší brusné prostředky na světě, a přesto nedocílíte dobrého vzhledu podlahy, pokud lak nebyl aplikován správně a nebo je nekvalitní.

Začněte správně. Skončíte správně! To je slogan vítězů.

… jinak by se mohlo stát, že budete začínat znovu.

Lak na dřevěné podlaze zvýrazní všechny její klady, ale může také zvýraznit její nedostatky a skvrny.
Někdy zjistíte, že k něčemu takovému došlo, teprve až je podlaha nalakovaná. Pak už není možné vybrousit jen místo s nehezkou skvrnou a znovu ji natřít. Nově nalakovaná plocha by byla zřetelně vidět a vám by, bohužel, nezbylo nic jiného, než začít od začátku.
Tomu se můžeme vyhnout volbou vhodných prostředků pro povrchovou úpravu podlah a jejich správným používáním. Doporučujeme vám brusivo Bona Abrasives, antistatické brusivo 8300 Antistatic Abrasives a laky řady Bona.
V této brožurce uvádíme příklad provádění povrchové úpravy dřevěných podlah. Povrchová úprava většiny podlah se řídí stejnými zásadami a jejich dodržování je zárukou vynikajících výsledků.

Postupujte krok za krokem podle této brožury a dosáhnete vynikajících výsledků.

Vybroušení parket až na holé dřevo

Dřevěnou podlahu je třeba brousit posupně v několika fázích. Pokud například přejdete od hrubého broušení přímo na jemné, může se stát, že nedosáhnete dostatečně hladkého povrchu a zůstanou na něm stopy po broušení (drobné rýhy). Doporučujeme postupovat ve třech krocích, jak vidíte na obrázku níže.

Pokud nevybrousíte povrch podlahy brusným materiálem o střední zrnitosti, zůstanou po broušení jemným materiálem viditelné hluboké rýhy po hrubém brusivu. Když chcete, aby byla podlaha dobře vybroušena, nikdy nepřeskočte z hrubé zrnitosti přímo na jemnou.

Broušení dřevěných podlah bez prachu.

Bona vyřešila jeden z největších problémů podlahářů - prach. Systém Bona Dust Care Single díky jedinečnému systému dvoustupňového cyklónového odlučování a hepafiltru umožňuje bezprašné broušení dřevěných podlah.

1. Hrubé broušení

Účelem tohoto broušení je odstranit pevné nečistoty, starý lak a skvrny na dřevě. Běžně se začíná se zrnitostí P36 nebo P40. Ve výjimečných případech u velmi nerovných povrchů nebo borovicových podlah s nánosem starého laku budete potřebovat zrnitost P24.

2. Střední broušení

Jako další krok doporučujeme střední broušení středně zrnitým brusným materiálem o zrnitosti P50 až P80, který odstraní stopy zanechané hrubým broušením a stopy zanechané bruskou při jejím spouštění.

3. Jemné broušení

Jemné broušení se obvykle provádí brusným materiálem o zrnitosti P120. Pokud používáte lak na bázi rozpouštědla, můžete pro poslední broušení použít materiál o zrnitosti P100 a stále dosáhnete hladkého povrchu. Pokud ale používáte laky na vodní bázi, měli byste poslední broušení provést brusivem o zrnitosti P120 a jemnějším.

4. Extra jemné broušení

Pokud chcete docílit minimálního zvedání vláken dřeva, můžete použít systém Scrad, jehož součástí je Scrad Wing o zrnitosti P120 nebo P150 (k dispozici v řadě brusných prostředků Bona Abrasives). S jeho použitím odstraníte povstalá vlákna dřeva z povrchu podlahy, která mají těžké brusky tendenci tlačit dolů do dřeva.

Základní lak na dřevěné podlahy

Základní lak představuje mnohem více, než jen způsob jak ušetřit peníze tím, že nemusíte použít dražší vrchní lak na první vrstvu.
Jsme přesvědčeni, že základní lak by měl posloužit k dobrému účelu a nabídnout takové technické výhody, jakými je minimalizovat riziko bočního slepení hran. Řada výrobků Bona vám nabízí dvě různé alternativy, přičemž se v obou případech jedná o jednosložkové laky na vodní bázi. Výběr vhodného základního laku závisí na tom, jakým nářadím jej budete nanášet. Pokud používáte nerezovou stěrku, zvolte Bona Trowel.

Nanesli jsme jednu vrstvu některého ze základních laků Bona Primes (Classic, Tempo nebo Intense). Pozn. V současné době se dá k barevnému tónování holého dřeva na podlahách použít systém Bona Parquet Décor (stains) s následnou aplikací Prime Intense a poté zátěžových laků vrchních na vodní bázi.

Základní laky Bona Primes (Classic, Tempo, Intense) vytvoří základ pro dobrý vzhled a rozliv laku vrchního. Pokud nanášíte základní laky Bona Primes válečkem nebo štětcem, použijte 1 litr na 8-10 m2 . Obvyklá doba schnutí je 1-2 hodiny.

Základní lak Bona Trowel vytváří silný a pevný film, kterým vrchní lak nepronikne. Obvykle nevznikne efekt zvednutí vláken dřeva a mezibroušení první vrstvy vrchního laku nebude třeba. Má hustší konzistenci než ostatní laky Bona, neboť je určen k nanášení nerezovou špachtlí. Špachtle vytváří velmi tenkou vrstvu laku, a proto je třeba nanést vrstvy dvě - tři. Doba schnutí prvních dvou vrstev je pouhých 10-15 minut.

Protože takto nanesená vrstva laku je velmi tenká, nedochází obvykle ke zvedání vláken, a tudíž před aplikací vrchního laku není třeba tuto plochu mezibrousit. Poslední vrstvu laku Bona Trowel nechejte schnout nejméně 45 minut, což je doba, za kterou lak zcela uschne. V opačném případě se vystavujete riziku, že vrchní lak pronikne přes základní lak do dřeva a způsobí zvedání vláken dřeva.

Zvýraznění hloubky barevného tónu dřeva
Oživené dřevěné podlahy dávají interiéru skutečně elegantní vzhled. Tradičně dávaly podlaze hloubku prostředky pro úpravu dřevěných podlah na bázi rozpouštědel. Tohoto barevného provedení s hlubokým tónem teď můžete docílit pomocí bezpečné formulace Bona Prime Deep. Bona Prime Deep zvýrazňuje tradiční hloubku barevného tónu dřevěných podlah. Formulace s nízkým obsahem rozpouštědel vytváří jedinečnou harmonii v intenzitě barevného tónu, jíž vám zajistí pouze Bona. Pracovat s produktem Bona Prime Deep je skutečným potě šením. Mů že zůstat dlouhou dobu v otevřeném stavu, s jeho aplikací proto není třeba pospíchat a je možné natírat i rozměrné povrchy. Nehrozí tu riziko vzájemného překrývání nátěru a výsledkem je stejnoměrně zbarvená dřevěná podlaha.

Mezibroušení laku

Jakmile je povrch zcela suchý, můžete začít s jeho mezibroušením. Nejlepších výsledků dosáhnete, když použijete brusný systém společnosti Bona – Bona Abrasives Scrad. Je to ideální systém k lehkému mezibroušení, který se skládá ze dvou částí: Scrad Wing (trojůhelníkový brusný papír) a Scrad Pad (druh netkané textilie z Nylonu s brusivem P320). Budete rovněž potřebovat nízkorychlostní talířovou brusku. Scrad Wing je speciálně ošetřen teplovzdorným materiálem a Scrad Pad mezibrousí lak velmi jemně. Výsledky broušení základního laku Bona s použitím tohoto systému jsou velmi dobré.

Brusná mřížka může zanechat brusné stopy.

Při tření, ke kterému dochází pod mřížkou, vzniká teplo, jehož účinkem dochází k měknutí laků na vodní bázi a mřížka se brzy zanese. Takto zanesená mřížka nejenže nepracuje efektivně, ale rovněž může povrch poškrábat a zanechat znatelné stopy po broušení.

Základní lak na podlaze jsme mezibrousili pomocí talířové brusky se systémem Scrad nejprve ve směru příčném a následně podélném.

 

 

 

Aplikace vrchního laku

Všechna vaše poctivá práce může být zmařena, když pro poslední vrstvu vrchního laku nepoužijete vrchní lak vysoké kvality. Vždy nanášejte lak v dostatečném množství. Mnoho problémů, s nimiž se setkáváme, je zapříčiněno použitím nedostatečného množství laku. Například aplikací pouze jedné vrstvy vrchního laku po použití základního laku namísto dvou nebo tří.

 • Naneste vrstvu vrchního laku Bona v množství 1 litr na 8-10 m2.
 • V závislosti na předpokládaném stupni zátěže podlahy můžete nanést více vrstev vrchního laku.
 • Místnost můžete začít užívat 8 hodin po posledním nátěru.
 • Lehký nábytek začněte stěhovat zpět do místnosti po 24 hodinách, těžší nábytek po 4 dnech.
 • Koberce / předložky položte do místnosti po týdnu.

Můžete se spolehnout, že použijete-li některý z vrchních laků řady Bona, docílíte jak vynikajícího vzhledu a kvality vašich podlah, tak spokojenosti vašich zákazníků. Tyto laky jsou na vodní bázi a jsou tedy podstatně bezpečnější než laky na bázi rozpouštědel. Jsou lepší pro vaše zdraví i pro životní prostředí.

Jak zvolit správný lak

Zda použijete na podlahu základní lak, záleží čistě na vašem rozhodnutí. Všechny vrchní laky Bona lze kombinovat se všemi základními laky Bona a lze je aplikovat přímo na holé dřevo. Volba laku částečně závisí na způsobu používání a na stupni zátěže podlahy (viz tabulka). Pozn.: Podlahy na podlahovém topení se musí základovat vždy z hlediska eliminace možného bočního slepení hran dřevěných podlahových prvků.

Bona Novia je jednosložkový lak na vodní bázi, který je ideální pro použití v domácnosti. Splňuje potřeby podlahářů i zákazníků. Má dobrý rozliv při jednoduché aplikaci.

Bona Mega je nejprodávanější lak na vodní bázi na světě. Má vysokou odolnost proti oděru, je tvořen 100% polyuretanem a polymer vytváří vazby s kyslíkem. Používá se jak v domácnostech, tak ve veřejných prostorech.

Bona Flow je polyuretanový dvousložkový vrchní lak na vodní bázi se všemi dobrými vlastnostmi laků na bázi rozpouštědel, avšak bez jejich známých rizik. Jestliže většina laků na rozpouštědlové bázi obsahuje asi 60 % rozpouštědel, Bona Flow obsahuje pouze 4 % těchto látek.

Bona Traffic je polyuretanový dvousložkový lak na vodní bázi výjimečných vlastností, který má nejvyšší odolnost proti opotřebení. Používá se do prostor s extrémním provozním zatížením.

Upozornění:
Při lakování podlah s podlahovým topením vždy použijte základní lak, stejně tak jako u podlah zhotovených ze dřev rychle nasákavých (buk, jasan, třešeň, javor…) a při nebezpečí vzniku bočního slepení hran jednotlivých prvků podlahy.

Představujeme řadu Bona Naturale

Bona Naturale 1-C – jednosložková nátěrová hmota budoucí generace pro ochranu povrchu dřevěných podlah v interiéru. Spojuje v sobě ty nejlepší vlastnosti dřevného oleje, tvrdého vosku, olejů a vodních laků s unikátním přírodním vzhledem a vlastnostmi. Vyznačuje se přirozeným vzhledem a strukturou dřeva. Jednodenní systém (aplikace ve 2 vrstvách), umožňuje místní opravy. Snadno se aplikuje.

Bona Naturale 2-C – dvousložková nátěrová hmota. Modifikace Naturale pro extrémní odolnost proti opotřebení. Vyvinut pro použití v komerčních prostorách. Musí být aplikovaný základní nátěr Naturale Base.

Bona Naturale Base - základní nátěr vyvinut jako základ pro Bona Naturale 2 - Component. Lze přednostně použít i jako základ pro Bona Naturale 1 - Comp. Bona Naturale Base má mimořádný rozliv a dává dřevu přírodní zabarvení.

 

Údržba a čištění

I když podlahy ošetřené laky Bona vyžadují jen minimální údržbu, musí se i přesto pravidelně čistit.

Pravidelné čištění. Klíčem k udržení atraktivního vzhledu podlahy je pravidelný úklid. S Bona Čistícím prostředkem na dřevěné podlahy a Bona Čistícím prostředkem na podlahy (tvrdé podlahy) stačí nanést prostředek na podlahu rozprašovačem a setřít.

Bona Čistící prostředek na dřevěné podlahy je speciálně vyvinut na dřevěné podlahy. Je pH neutrální - nepoškodí laky na dřevěné podlaze.

Bona Čistící prostředek na podlahy je speciálně vyvinut na tvrdé povrchy (pro laminátové podlahy, PVC a keramickou dlažbu).

 • Ochrana a péče o podlahu.
 • Účinně odstraňuje skvrny, nečistoty a špínu.
 • Připraven k okamžitému použití. Stačí nanést rozprašovačem a setřít mopem. Žádné rozpouštění ve vodě. Žádný kbelík.
 • Netoxický a ekologický výrobek.

Bona Mop má speciální mikrovlákna, která přitahují nejen prach, ale i obvyklé alergeny v domácnosti.

Bona Čistící prostředky na podlahy nabízíme v soupravě: Bona Čistící souprava na dřevěné podlahy a Čistící sada pro tvrdé povrchy. Sada obsahuje: 1 litr Bona Čistícího prostředku na podlahy, Bona Mop a Bona modrý čistící Pad.

Bona Parquet Décor

je systém mořidel (Stains), který nabízí možnost změny vzhledu (k barevnému tónování) nových - povrchově neupravených nebo strarých dřevěných podlah, vybroušených až na holé dřevo. Bona Parquet Décor je dodáván ve škále 8 barevných odstínů včetně Neutrálního a lze ho použít buď v systému vrchních vodních laků Bona (Traffic, Flow, Mega se základem Prime Intense), případně v systému olejů Bona (Carl´s 90, Carl´s 45). V případě lakování je nutno dodržet technologickou přestávku 48 hod. Všechny odstíny jsou mezi sebou vzájemně mísitelné a lze je taky ”ředit” odstínem Neutral, k redukci intenzity zabarvení, a tudíž i přizpůsobit vzhled podlahy zákazníkem požadovanému vzhledu.

 • Obsah méně než 10% rozpouštědel
 • K dispozici ve škále 8 barevných odstínů včetně Neutrálního
 • Lze použít v systému vodních laků nebo olejů Bona
 • Jednoduché zpracování – nízké riziko vzniku šmouh
 • Prakticky žádné “krvácení” ze spár
 • Výborná kryvost

Zdroj: Renovujeme parkety

tel.: +420 318 626 915, mobil: +420 602 173 004