Zajímavé odkazy | Podlahy Příbram | renovace podlah, rekonstrukce podlah

Olejování parketových, prkenných podlah a dřevěných schodišť

21.06.2011 - Zdroj: Renovujeme parkety

Úprava parketových podlah olejem zdůrazňuje přirozený odstín dřeva a jejich povrch vypadá matově, jakoby saténově. Pokud jste se rozhodli pro olejovanou podlahu, nesmíte zapomenout, že ve srovnání s lakovanou podlahou je mnohem citlivější na rozlité tekutiny. Je třeba ji pravidelně mýt čisticím prostředkem Bona Carl’s Cleaner a udržovat ji pomocí prostředku k tomu určenému Bona HS Vosk.

Než začnete s olejem, musíte vybrousit povrch podlahy až na holé dřevo a důkladně podlahu vyčistit.

Potřebujete:

 • Bona Carl’s Oil 90
 • Bona Carl’s Cleaner
 • Stěrku na Bona Carl´s olej
 • Teleskopickou tyč
 • Malý štětec
 • Nádobu na olej
 • Talířovou brusku
 • Hnědý pad
 • Červený pad
 • Čistící bavlněný hadr
 • Gumové rukavice a návleky na boty

Jak olejovat dřevěnou podlahu

Začněte nanášením oleje Bona Carl’s Oil 90 malým štětcem na okraji podél stěn. Dbejte, abyste tapety olejem neušpinili. Rozetřete vydatné množství oleje rovnoměrně po celé ploše podlahy. Nejjednodušší je provádět aplikaci stěrkou s Čistícím bavlněným hadrem, ale můžete pochopitelně použít lešticí tkaninu či štětec.
Nechejte olej vsakovat do podlahy asi půl hodiny. Natáhněte si návleky na boty a rozetřete další vrstvu oleje. Opakujte to tak dlouho, dokud podlaha nebude schopna další olej absorbovat. Jeden litr oleje vystačí na plochu 10 – 12 m2 (2 vrstvy). Potřeba oleje závisí na druhu dřeva. Buk potřebuje více oleje než dub nebo borovice. Jakmile už rozetřený olej po půl hodině nevsákne do podlahy, je třeba přebytečný olej odstranit. Toho dosáhnete bruskou s hnědým padem. Pracujte do kříže. Místa, k nimž se leštička nedostane, vyleštěte ručně. Menší plochy lze rovněž leštit ručně. Odstraňte zbývající olej lešticí tkaninou (bavlněným hadrem). Rovněž lze použít olejivzdornou gumovou stěrku nebo širokou stěrkou z nerez oceli. Nezapomeňte na okraje a rohy. Pokračujte v práci, dokud na podlaze nezůstane žádný přebytečný olej. Nechte podlahu přes noc uschnout. Nechoďte po ní. Další den byste měli podlahu vyleštit talířovou bruskou s červeným lešticím padem. Pracujte do kříže.
Posledním krokem je leštění podlahy lešticí tkaninou. Položte tkaninu na podlahu. Na ni položte lešticí pad. Zahněte rohy tkaniny přes pad a pak na něj položte leštičku. Leštěte podlahu tak dlouho, dokud nedosáhnete rovnoměrného vzhledu. Menší plochy lze leštit ručně. Nechte olej důkladně vyschnout do dalšího dne.

Pozor, důležité!
Namočte hadry nasáklé olejem a ostatní hořlavý materiál, který přišel do styku s olejem, do vody. Pak je vložte do uzavřeného plastového pytle, aby nedošlo ke samovznícení.

Kdy lze stavět nábytek na dřevěnou podlahu?

Nábytek můžete začít stavět den po olejování. S položením koberců a předložek počkejte alespoň dva týdny.

Péče a údržba olejovaných podlah

Olejované podlahy jsou o něco citlivější než lakované. Musíte o ně pravidelně pečovat a dávat pozor na skvrny. Nejlepším způsobem je vysávání, ale čas od času bude podlahu třeba vytřít vodou, do níž byste měli přidat čisticí prostředek na olejované podlahy Bona Carl’s Cleaner. Doporučujeme přimíchat 3 dl prostředku do 5 l vody. Olejované podlahy potřebují vrstvu oleje obnovit. V domácích podmínkách je dostačující olejovat podlahu jednou za dva roky. Použijte k tomu přípravek na údržbu Bons HS Vosk. Jeden litr vosku pokryje asi 70 – 100 m2. Nechte vosk alespoň 12 hodin schnout a pak podlahu vyleštěte bavlněnou látkou.

Olej a vosk jako povrchová ochrana dřevěných podlah

Pokud by se měl povrch dřevěných podlah chránit namísto vrstvami laku olejem a nebo vosky, případně barevně upravovat mořením (steinováním), je zpravidla zapotřebí jemnějšího finálního broušení. Proto je nutno respektovat patřičné technologické návody výrobců olejů, vosků příp. olejovosků.

Po ukončení broušení je nutno respektovat, případně zkontrolovat následující body:

 • Již nesmí být patrné stopy po broušení hrubšího zrna. Nasvícením podlahy halogenovou lampou světla lze tyto stopy najít velmi snadno. Vyskytující se stopy po broušení vystoupí velmi zřetelně po následném namoření, naolejování, případně navoskování podlahy, protože se tato místa barevně odlišují od svého okolí, což by mohlo vést k reklamacím ze strany zákazníka.
 • Pro vyloučení barevných odchylek povrchů hotových naolejovaných, případně navoskovaných dřevěných podlah doporučujeme použít tentýž brousící prostředek pro broušení plochy a okrajů. Pokud se poslední broušení plochy provedlo mřížkou, mě lo by se broušení okrajů provést brusivem o stejné zrnitosti. Rozdílné drsnosti povrchu dřeva vedou po namoření, naolejování, příp. po navoskování k různým barevným tónům (světlý / tmavý tón).
 • Nesmí být patrná poškození povrchu.
 • Na povrchu již nesmí být žádné nečistoty, které by byly pozdě ji zřetelné jako skvrny, různobarevnost nebo šmouhy.

Před zahájením aplikace oleje a vosku je nutno řádně vysát podlahy, okenní parapety, topná tělesa atd. Jemným průvanem se prach víří, usedá na naolejovaný i na navoskovaný povrch a způsobuje jeho znečištění. Při čištění podlahy se může provést ještě jedna kontrola povrchu. Případné vady nebo poškození se musí opravit hned. Asi 30% reklamací parketových podlah se vztahuje na broušení a ošetření jejich povrchu.

Protože jsou nároky zákazníků velmi vysoké, je nutno pro vyloučení následných reklamací respektovat následující body:

Je možné, že k barevným odchylkám jednotlivých prvků vede rozdílná savost dřeva – záleží na druhu řezu a typu dřeviny.

Jen stěží viditelná znečištění musí zákazník tolerovat, protože je z důvodu podmínek na pracovišti nelze zcela vyloučit.

Pro zapracování oleje nebo vosku, případně při leštění se použije stroj FLEXISAND nebo BUFFER, opatřené unášecími disky s bílým, červeným, příp. zeleným padem nebo kartáčovými disky s přírodním vlasem. Nanášené množství, postup a doba schnutí se řídí podle pokynů výrobce, případně podle klimatických podmínek. Pro uchování hodnoty dřevěné podlahy se musí respektovat a dodržovat pokyny vztahující se k péči o ni.

Zdroj: Renovujeme parkety

tel.: +420 318 626 915, mobil: +420 602 173 004